Sziasztok!
Ma folytatjuk a Keddi vitamintúra rovatunkat, amelyben a B1-vitaminról (tiamin) lesz szó.
Felfedezése
Az 1890-es években egy Christiaan Eijkman nevű katonaorvos felfedezte, hogy a börtönök udvarában azok a tyúkok, amelyek csak hántolt rizst kapnak, sorra hullanak el. Azok viszont, akik hántolatlan rizst ettek, vígan kapirgáltak tovább. Ezt a megfigyelését megosztotta a börtön egészségügyi felelősével, aki azt mondta neki, hogy az embereknél hasonló folyamatot figyelt meg. Eijkman arra gyanakodott, hogy a rizsben van egy olyan anyag, ami a betegséget okozza.
A kísérleteit egyik honfitársa, Gerrit Grijns folytatta, aki rávilágított arra, hogy ez a betegség hús kizárólagos fogyasztásával is kialakítható, így a rizses elmélet megbukott. Ő jött rá arra, hogy valószínűleg az ételekben vannak olyan anyagok, amelyeket a szervezet nem képes előállítani.
Az egész világ meg akarta találni ezt az anyagot, amit akkor még nem is vitaminnak hívtak. Végül – a legelterjedtebb urbán legenda szerint – 1911-ben Kazimir Funk izolálta rizsből először a titokzatos ANYAGOT. (Mint később kiderült, nem a B1-vitamint, hanem a niacin nevű anyagot fedezte fel, de ez már egy másik történet.)
A B1-vitaminért a Nobel-díjat végül az az Eijkman kapta meg, aki az egész vitaminlázat elindította.
Miben oldódik?
Vízben.
Miben találhatjuk?
A legtöbb B1-vitamin a sovány disznóhúsban található.
Előfordul még: máj, élesztő, hántolatlan rizs, korpás búza, zabliszt, földimogyoró, hüvelyesek, korpa, legtöbb zöldségféle.
Mire való?
Kedvező hatása van az idegrendszerre és a szellemi teljesítményre, ezért “szellemi vitaminként” is ismerik. Cukorbetegek és az idegrendszert károsító betegségek következményeként fellépő végtag zsibbadást csökkentheti. Javítja az emésztést. Fontos szerepet játszik a szénhidrát-anyagcserében. Az izmok és az idegrendszer zavartalan működéséhez nélkülözhetetlen, ezért sportolóknak, testépítőknek nagyobb adagra van belőle szükségük. Az alkoholbetegek, dohányosok, sok édességet fogyasztók szintén nagyobb dózist kaphatnak.
Mit okoz a hiánya?
Beriberit.
A Távol-Keleten a nem megfelelő táplálkozás, a fejlett országokban az alkohol okozhatja (az utóbbi gátolja a megfelelő B1-vitamin felszívódását.)
Korai tünetei: étvágytalanság, hányinger, zavartság, ödéma, gyengeség.
Későbbi tünetei: izomsorvadás, idegbénulás, idegrendszeri károsodás, égő érzés a lábfejen.
Kezelése: B1-vitamin pótlása
Megelőzése: változatos étkezés, alkohol elhagyása
Mit okoz a túladagolása?
Fokozhatja a rák kialakulásának kockázatát.
Összegzés
Mint látható, a B1-vitamin nagyon fontos az idegrendszer, a szellemi teljesítmény, a szívműködés és a szénhidrát-anyagcsere folyamatára.
Mivel vízben oldódik, ezért hamar kiürül a szervezetünkből. Ügyeljünk hát oda folyamatos pótlására!
Napi egy marék földimogyoró elrágcsálásával sokat tehetünk egészségünkért.
Jövő héten a B2-vitaminról olvashattok részletesen.
Ha még nem tetted, lájkolj bennünket a Facebookon is:
https://www.facebook.com/fubenfabanegeszseg
Ne feledd, mostantól a Pinteresten is megtalálsz bennünket:
http://www.pinterest.com/fubenfabanegesz/
Twitterezel? Keress minket ott is:
https://twitter.com/fubenfabanegesz
Elindult a honlap is, ahol új témákkal foglalkozunk:
Szép napot mindenkinek!
Üdv:
Csicsi