Sziasztok!
Ma útjára indítok egy új rovatot, a neve Heti gyógynövényünk, amivel minden csütörtökön jelentkezek majd.
Szeretnélek jobban megismertetni benneteket a körülöttünk lévő növényekkel, amikről sokszor azt sem tudjuk, hogy gyógyhatásuk is van és nem ismerjük az alkalmazási módjaikat sem.
Remélem egy-egy növényre sokan fognak rácsodálkozni, mert van, amelyikről azt hiszik, hogy gaz, van, amelyiktől félnek, de lesznek közöttük közismertek is.
Első ilyen növényünk a nagy csalán (Urtica dioeca), amit simán csalán vagy csípős csalán névvel is szoktak illetni.
A csalán az a növény, amit általában nem szeretünk. Hiszen ha véletlenül hozzáérünk, akkor sokáig érezzük a testünkön a csípése nyomát. Ránézésre a puha látványt keltő levelek szinte azt súgják, hogy ‘simogass meg’, de amint hozzáérünk, máris éles és hosszantartó fájdalom kerít minket a hatalmába. A csípés valójában a növény védekező reakciója minden támadásra. A benne lévő hangyasav az, ami a csípő és viszkető érzést kelti. Szedésénél érdemes tehát kesztyűt húzni, hogy ezt a kellemetlen mellékhatást elkerüljük.
Kivéve, ha direkt meg akarjuk csípetni magunkat. Régen a római katonák a hideg és a fájdalmak ellen csapkodták magukat csalánnal, hiszen felpezsdítette a vérkeringésüket és vérbőséget okozott. Ez a kezelési eljárás a mai napig megmaradt, reuma és köszvény ellen hatásos ellenszerként most is bevethető.
Ez a látszólag kellemetlen modorú, magába húzódó növény egy valódi kincsesbánya, hiszen minden részét felhasználhatjuk.
A gyökeréből készült tea főleg szépészeti célokra használható, bátran alkalmazzuk hajhullás és korpásodás esetén. Külsőleg használhatjuk, a belőle készült forrázattal öblítsük le a hajunkat. A drogériákban is kaphatóak csalán tartalmú samponok, hajerősítők, de mi magunk is elkészíthetjük a saját, olcsóbb háziszerünket. Ezt a teát alkalmazhatjuk bélhurut esetén is.
A fiatal leveleket és a növény friss nedvét tavaszi tisztítókúrára használhatjuk, hiszen A-vitaminban igen gazdag, szinte megújul tőle a szervezetünk. Ha tehetjük, egy 10 hetes kúrát iktassunk be az életünkbe tavasszal és azt tapasztaljuk, hogy energiával teliek, frissek és életerősek leszünk. Ehhez 3 evőkanálnyi levelet forrázzunk le 1 csésze forró vízzel, majd naponta 2 csészényit kortyoljunk el belőle.
Javítja az anyagcserét, vizelethajtó, székletlazító és vértisztító hatása van. Éppen ezért nagyon kedvelt böjtök alkalmával. Segít megszabadulni a szervezetben felhalmozódott salakanyagoktól, a vesét erőteljesebb munkára kényszeríti és méregtelenít is. A vesehomokkal vagy vesekővel küszködők iktassák be az életükbe, hiszen nem engedi letelepedni ezeket az anyagokat a szervezetünkbe.
Kiváló vérzéscsillapító, ezért bármilyen vérzés esetén bevethető. Nőknek különösen ajánlott túl erős menstruációs vérzésnél. Aranyér esetén ülőfürdőt vehetünk benne.
Alkoholos kivonatát a tüdővészes, bőrtébécés betegek kezelésében alkalmazzák.
A szépségiparban már régóta ismerik, arckrémekben is megtalálhatjuk, különösen a zsíros bőrt nyugtatja meg. Pórusösszehúzó hatása miatt arcgőzöléshez is használhatjuk.
Sokan nem tudják, de régen a csalánt, mint igazi csemegét fogyasztották. A neten keresgélve az alábbi oldalon nagyon sok receptet találtam, amelyeket érdemes kipróbálni:
http://www.biotippek.hu/csalan.html
Fogyasszuk hát bátran ezt a remek gyógynövényt, amely szinte bárhol megtalálható, hiszen a gyógyhatása miatt szinte mindekinek ajánlott.
Sziasztok!
Neked is van hasonló recepted? Oszd meg velünk, hogy mi is kipróbálhassuk!
Ha még nem tetted, lájkolj bennünket a Facebookon is:
https://www.facebook.com/fubenfabanegeszseg
Ne feledd, mostantól a Pinteresten is megtalálsz bennünket:
http://www.pinterest.com/fubenfabanegesz/
Twitterezel? Keress minket ott is:
https://twitter.com/fubenfabanegesz
Elindult a honlap is, ahol új témákkal foglalkozunk:
Szép napot mindenkinek!
Üdv:
Csicsi