Sziasztok!
Sajnos muszáj szembenéznünk azzal a ténnyel, hogy az ősz kíméletlenül és visszavonhatatlanul beköszöntött. Elég ha csak a rengeteg esőre és ködre gondolunk, ami mostanában szinte minden reggel menetrendszerűen kívánt nekünk jó reggelt.
Az országban influenzajárványhoz hasonló tünetekben szenvedő betegek állnak sort az orvosi rendelőkben. Elkezdődött az iskolaszezon, így a gyerekek egymást, otthon pedig a család többi tagját is megfertőzhetik.
Érdemes tehát az immunrendszerünket kicsit felturbózni, hogy mi ne kapjuk el az ilyenkor szokásos nyavalyákat, vagy ha mégis, akkor hamarabb kilábaljunk belőle.
Ehhez válogattam össze néhány olyan módszert és gyógynövényt, amelyek egyszerűek és nagyon hatásosak.
1. Séta a friss levegőn
A friss levegőn való séta megerősíti a tüdőnket, az immunrendszerünket felkészíti a hidegebb időszakokra. Persze ez alatt nem azt értem, hogy a koszos, szmogos levegőben sétafikáljunk, hiszen az csak még jobban igénybe veszi a szervezetünket és megnöveli a rák és egyéb betegségek kockázatát.
Ha módunkban áll, hétvégente induljunk el a városból és fedezzük fel a természetet. A fővárosban is vannak gyönyörű, kirándulásra alkalmas helyek, kristálytiszta levegővel (Normafa, János-hegy), de akár a Margitsziget vagy a közeli Dobogókő is remek választás lehet (ez utóbbi a föld szívcsakrájának lelőhelye is, egyszer mindenképpen érdemes ellátogatni és feltöltődni energiával).
Ha már kint vagyunk a természetben, érdemes légzőgyakorlatokat végeznünk. Üljünk le egy nyugodt, csendes helyre, figyeljünk a körülöttünk lévő hangokra. Ha gyerekekkel vagyunk, akár játszhatunk is, ki ismer fel többet belőlük. Vegyünk jó mély levegőt, néhány másodpercig tartsuk bent, majd próbáljuk teljesen kiüríteni a tüdőnket. Ez persze nem fog teljesen sikerülni, hiszen kilégzés után is kb. 1 liternyi, úgynevezett reziduális levegő marad a tüdőnkben. Fontos azonban ezt az állandó mennyiséget folyamatosan cserélni. Erre lehet jó módszer a teljes légzés. Ez a technika kezdetben nehezen fog menni, de ha tudatosan odafigyelünk, akkor akár nap közben is alkalmazhatjuk. Tegyük az egyik kezünket a hasunkra, a másikat a mellkasunkra. Amikor beszívjuk a levegőt, figyeljünk arra, hogy először a hasunk emelkedjen fel, majd amikor az teljesen megtelt, szívjuk tovább a levegőt, hogy a mellkasunk is tele legyen. Tartsuk bent egy kicsit a levegőt, majd kilégzéskor próbáljuk meg fordított sorrendben kiengedni a levegőt (előbb a mellkasunkból, végül a hasunkból). Végezzük el néhányszor a gyakorlatot, teljesen felfrissít. lecsendesít és ellazít!
2. Szauna
A szauna a bőrön át történő méregtelenítés egyik fajtája. Érdemes legalább havonta egyszer egy délutánt rászánni és átadni magunkat a kényeztetésnek – természetesen az immunrendszerünket és a vérkeringésünket is erősítjük vele. Választhatunk a finn és az infraszauna között, kinek mi a kedvence. Érdemes azonban néhány szabályt betartani, hogy a pihenésünk valódi feltöltődéssé váljon:
– alkoholos állapotban soha ne menjünk szaunába, hiszen a keringésünk felgyorsul és akár egy kis mennyiségű alkohol is gyorsan szétterjed a szervezetünkben,
– mindig gondoskodjunk a folyadékpótlásról, hiszen ilyenkor a felgyorsult anyagcsere miatt a méreganyagokkal együtt a víz is távozik a szervezetünkből,
– szív- és keringési betegségben szenvedőknek, lázas és fertőző betegeknek nem ajánlott,
– a felhevült testet minden esetben hűtsük le.
3. Bőr ledörzsölése
Ez szintén a bőrön át történő méregtelenítés témakörbe tartozik, annak a legegyszerűbb módja. Ajánlatos fürdés előtt végezni, a száraz bőrön. Fogjunk egy luffaszivacsot, majd alaposan dörzsöljük le a bőrünk minden négyzetcentiméterét. A nehezen elérhető helyeken kérjük a párunk segítségét. Ne kíméljük magunkat, akkor igazán hatásos, ha a bőr teljesen kipirosodik 😀
Ha otthon kipróbáljuk, igencsak elcsodálkozunk, hogy mekkora adag elhalt hámréteg volt rajtunk!
4. Hideg-meleg vizes váltott zuhany
Ez az egyszerű módszer amellett, hogy az immunrendszert és az érfalakat erősíti, még szép simává és feszessé is varázsolja a bőrünket! Egy-egy zuhanyzást zárjunk le ezzel a módszerrel. Néhány másodpercig folyassuk magunkra a meleg, aztán a nagyon hideg vizet. Ezt ismételjük meg 3-3 alkalommal, majd a hideg vízzel zárjuk a sort. Teljesen felfrissít, nemcsak mi, de a keringésünk is újjászületik tőle.
5. Lúgosítás
Sokan nem tudják, de nagyon sok betegség alapja a szervezet elsavasodása. Ezért érdemes odafigyelni arra, hogy megtartsuk szervezetünk egyensúlyát és ugyanolyan arányban fogyasszunk savas, mint lúgos ételeket.
Legfőbb lúgosítók: citrom, lime, grapefruit, uborka, retek, avokádó, paradicsom, zeller, fokhagyma, cékla, zöldbab, sárgarépa, szója, mandula
6. Méz
A méz szinte minden háztartásban megtalálható és az egyik legegészségesebb természetes immunerősítő.
Bővebben itt olvashattok róla: https://fubenfabanegeszseg.cafeblog.hu/2014/01/22/a-mez-es-az-apiterapia-hatekony-gyogyitas-a-mindennapokban/
7. Fokhagyma
A fokhagyma antibakteriális és gombaölő hatásáról már az 1850-es években készültek feljegyzések. A legújabb kutatások a benne lévő komplex összetevők miatt az egyik leghatásosabb immunerősítő szerként említik.
Ezen kívül igazoltan vérnyomáscsökkentő, baktérium-, vírus- és gombaölő, bélfertőtlenítő, elősegíti az emésztést, segíti az epe- és májműködést, a rákos betegek esetében is segítséget nyújt.
Ha valaki nem kedveli igen jellegzetes és erős illóolaját, az válassza a fokhagyma kapszulát, ami szintén hatásos lehet.
8. Savanyú káposzta
Régóta ismert immunerősítő szer, az egyik legmagasabb C-vitamin tartalmú savanyúság. Ezen kívül niacint, karotink, foszfort, káliumot, kalciumot, magnéziumot és nátriumot találhatunk benne. Magas rosttartalma miatt szinte kisepri a beleinket, így a lerakódott káros anyagot a segítségével eltávolíthatjuk bélrendszerünkből. Egy-egy méregtelenítő kúra után javasolt nagyobb adagban fogyasztani, hiszen a benne lévő tejsavbaktériumok a bélflóra újjáépítésében is nagy szerepet játszanak.
Epebetegek azonban óvatosan fogyasszák!
9. Gyógyteák
Ha bemegyünk egy drogériába, akkor szinte tobzódunk a csodálatosabbnál csodálatosabb csomagolásban lévő teákban. Sokszor ez alapján választunk, ami nem biztos, hogy a legjobb választás. Az alsó polcokon azonban meghúzódnak az egyszerű csomagolású gyógyhatású virágzatok, tealevelek. Érdemes megkérdezni az ott dolgozókat, akik valószínűleg szakszerű tanácsot fognak nekünk adni és a segítségükkel egy saját teakeveréket is össze tudunk ezekből állítani.
Immunerősítő teát készíthetünk borsmentából, gyömbérből, csipkebogyóból, levendulából, bodzából, hársfából, ezek majdnem mindegyike a köhögés tüneteit is enyhítik.
10. Almaecet
Az almaecet immunerősítő hatása mellett az anyagcserét is felgyorsítja, ezért fogyókúrázóknak is ideális. Serkenti az emésztést, elpusztítja a bélfalon lévő káros baktériumokat, felélénkíti a sejtek lélegzését, ezért a bőr kevésbé öregszik.
Van, aki egy esténként egy kis kanál almaecetet összekever egy kiskanál mézzel, majd felönti vízzel és elkortyolgatja. A családomban a teát szoktuk vele ízesíteni, citromlé helyett. Érdemes többfajta módot megpróbálni, kinek mi válik be.
Ha a felsorolt módszerekből kiválasztunk néhány nekünk szimpatikusat, akkor biztosan felkészülten nézünk majd szembe a hideg idővel és a vírusokkal.
Szép napot mindenkinek!
Üdv:
Csicsi
Nektek is van tuti immunerősítő tippetek? Osszátok meg velünk, hogy mi is megpróbálhassuk!
Érdekel az egészséges életmód, a finom receptek, a natúr kozmetikumok, a természetes gyógymódok? Csatlakozz zárt Facebook csoportunkhoz és oszd meg a tapasztalataidat, hogy mi is tanulhassunk belőle!
Itt tudsz csatlakozni: Fűben-fában egészség csoport a Facebookon
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: