Sziasztok!
Ha nem tudjátok pontosan, hogy mivel is foglalkozik egy fitoterapeuta, akkor olvassátok el a mai cikkemet, amiben Kelemen Líviával, a Biotitok Gyógytéka tulajdonosával beszélgettem.
– Kérlek mutatkozz be pár szóval, mit kell rólad tudni.
Kelemen Lívia vagyok, a balatonfüredi Biotitok Gyógytéka tulajdonosa, ahol a kereskedelmen kívül természetgyógyászként, tanárként dolgozom. Az egyetemi éveim alatt megszereztem a fitoterapeuta (gyógynövény terapeuta) természetgyógyász szakvégzettséget. Eddigi életem során megadatott a lehetőség és szerezhettem tapasztalatot mind az oktatás, mind a fitoterápia területén. Természetgyógyászként is sok-sok tapasztalatot szereztem a korábbi években, ám igyekszem a tudásomat folyamatosan csiszolni, gyarapítani. Vallom, hogy az emberre test-lélek-szellem egységeként, azaz holisztikusan kell tekinteni. Nem elég csupán a testi tüneteket kezelni. Ha a lélek beteg marad, a tünetek ismét felüthetik a fejüket, hiszen a test a lélek színpada. Terapeutaként legjobb tudásom és tapasztalatom szerint segítek megfejteni, hogy az egyes betegségek milyen egyéni üzenetet hordoznak a beteg számára, illetve segítek meghatározni a szükséges terápiát is.
Mind a két szakmámban nagyon előtérbe kerül az emberek személyisége, egészségi állapota, a tapasztalatok egymással történő megosztása, így fontosnak tartom a lelket, a másikra való odafigyelést, illetve, hogy az emberek egyre tudatosabban legyenek jelen a saját életükben.
– Mivel is foglalkozik pontosan egy fitoterapeuta?
A fitoterapeuta a gyógynövények szakértője, gyógynövény alapú szereket ajánl a különböző egészségügyi problémákra, pl. teákat, illóolajokat, bedörzsölőket, tinktúrákat. Tanulmányaim során mélyebben megismerkedtem a gyógyító fűszernövényekkel és az apiterápiával (mézterápia) is, így ezeket is szívesen ajánlom, ha úgy látom jónak. Nagyon szeretek kísérletezgetni a receptekkel, figyelem a tapasztalatokat, visszajelzéseket. Így születtek meg a saját receptúráim alapján összeállított teakeverékek, az Illatos füvek teák.
– Mikor döntötted el, hogy ezt szeretnéd csinálni?
12-13 éves korom környékén kezdtem el intenzívebben érdeklődni a gyógynövények iránt, azóta folyamatosan olvasok, képzem magam ezen a téren. A fiterapeuta természetgyógyász szakvégzettséget 2006-ban – az egyetemi tanulmányaimmal párhuzamosan – szereztem meg, jeles elméleti és gyakorlati eredménnyel.
– Kiknek ajánlod?
A gyógynövények alkalmazását bárkinek nyugodt szívvel ajánlom, aki szeretne hangsúlyt helyezni akár a megelőzésre, a természetességre, illetve szakszerű segítséggel a gyógyszeres kezelés mellett is sikerrel alkalmazhatók a gyógynövények. Gyógynövény terápia esetén szükség van egy kis türelemre, mert a gyógynövények finoman hangolják át az egész szervezetet egy egészségesebb állapotra, cserébe nincsenek mellékhatások, nem lehet hozzászokni.
Természetesen a hit felerősítheti, felgyorsíthatja a pozitív irányú folyamatokat, de e nélkül is szépen működik ez a fajta terápia, hiszen a hatóanyagok teszik a dolgukat.
– Milyen problémákkal keresnek meg főleg?
Sokféle problémával találkoztam már az elmúlt évek alatt, nagyon sok a bőrprobléma, pl. ekcéma, az emésztőrendszeri megbetegedés, de daganatos betegekkel is dolgozom együtt. A legtöbben konkrét fizikai panaszokkal keresnek meg. Ők vagy a gyógyszeres kezelést szeretnék idővel mellőzni, vagy a gyógyszerek mellékhatásait szeretnék csökkenteni. Nagyon gyakori az az eset, amikor a nyugati orvoslás szemszögéből tekintve rendben a vendég, hiszen jó a vérképe, nincsen kimutatható probléma, ám az illető mégsem érzi jól magát, s a kipróbált gyógyszerek nem használtak.
– Hogy zajlik egy kezelés?
A szervezet méregterheltségi mértékének feltérképezése során a vendég választ kap arra, hogy milyen gócok (például nehézfém, elektroszmog, lappangó vírus stb.) húzódnak meg a szervezetében. Az állapotfelmérés közben zajló gyógyító beszélgetés során a segítségemmel rávilágítást kap arra, hogy a fizikai tünetek mögött milyen lelki folyamatok zajlanak, melyek akár folyamatosan újragenerálhatják a kellemetlen tüneteket. A felmérés során a test jelzi a terheltség helyét, okát. Az állapotfelmérés végén a vendég személyre szabott terápiás javaslatot kap, mellyel tudja segíteni a gyógyulást. A cél az, hogy a szervezet öngyógyító rendszerei mozgásba lendüljenek. A fizikai testet segítő terápia mellett mindig adok a belső munkát, az önismeretet segítő módszereket, technikákat. A felmérést követő 4-5 hónapban nyomon követjük az egyén állapotát, és az ismételt találkozások, a kontrollok alkalmával segítjük az elindított, jó irányú folyamatokat. Így a terápia teljesen egyénre szabott és ellenőrzött. Az állapotfelmérés nem helyettesíti az orvosi diagnózist.
– Hogyan tudjuk a mindennapjainkba beépíteni a gyógynövényeket?
A mindennapokban már egy-egy csésze tea is sokat javíthat az általános állapotunkon. Arról nem is beszélve, hogy amíg elkészítjük a teánkat, addig is magunkra figyelünk, egy kicsit lecsendesedünk. Lehet ez akár egy kis szertartás is. A fűszernövények is a gyógynövények körébe tartoznak, ezeket beépíthetjük az étkezéseinkbe.
– Milyen általános jó tanáccsal tudnád ellátni az olvasókat?
Figyeljenek oda a megfelelő mennyiségű és jó minőségű folyadék fogyasztására. Ebbe beletartozhat egy-egy csésze galagonya tea, amit minden korú és állapotú embernek ajánlok. A galagonya erős roboráló, szíven keresztül nyugtató hatású tea.
– Hol lehet téged elérni, ha valaki kedvet kapott a fitoterápiához?
Személyesen Balatonfüreden a Biotitok Gyógytéka nevű üzletemben találnak meg, de a világhálón is jelen vagyok, ott is lehet tájékozódni:
www.termeszetesegeszseg.blog.hu
A honlapokat rendszeresen frissítem új cikkekkel, hasznos tanácsokkal, mivel több helyen is jelennek meg szakmai írásaim, illetve fitoterapeuta szakértőként baba-mama témában erősítem két honlap gárdáját is.
– Köszönöm a hasznos tanácsokat és a válaszokat, további sok sikert kívánok a munkádhoz!
Ha kérdésetek lenne Livihez, akkor itt is nyugodtan feltehetitek, de kereshetitek a többi elérhetőségén is.
Szét napot nektek!
Üdv:
Csicsi
Érdekel az egészséges életmód, a finom receptek, a natúr kozmetikumok, a természetes gyógymódok? Csatlakozz zárt Facebook csoportunkhoz és oszd meg a tapasztalataidat, hogy mi is tanulhassunk belőle!
Itt tudsz csatlakozni: Fűben-fában egészség csoport a Facebookon
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: