Sziasztok!
Ma folytatjuk a Keddi vitamintúra rovatunkat, amelyben a B3-vitaminról (niacin) lesz szó. A niacin tulajdonképpen két vegyületet takar, a nikotinsavat és a nikotinsavamidot.
Felfedezése
Azt már Casal is feljegyezte 1735-ben, hogy a kizárólag kukoricát fogyasztó népek körében egy jellegzetes tünetekkel járó betegség, a pellagra figyelhető meg. A niacint azonban, ami ennek a betegségnek az ellenszere, csak 1937-ben fedezték fel. Tömeges elterjedése pedig csak az 1950-es években lett jellemző.
Miben oldódik?
Vízben.
Miben találhatjuk?
Baromfihús, máj, vese, hal, tojás, teljes kiőrlésű gabonakészítmények, búzacsíra, sörélesztő, szilva, avokádó, datolya, füge, korpa, száraz hüvelyesek.
Mire való?
– segít megakadályozni és mérsékelni a migrénes fejfájást,
– csökkenti a koleszterinszintet,
– szabályozza a magas vérnyomást,
– sikerrel alkalmazható keringési rendellenesség esetén,
– mérsékli a Raynaud-szindróma tüneteit (a kezekben és lábakban hideg hatására létrejövő ideiglenes érzéketlenséget és fájdalmat),
– enyhíti a szorongást és az álmatlanságot,
– segít a fekély okozta fájdalmakat,
– mérsékli a rossz szájszagot,
– karbantartja az agy- és idegsejteket.
Mit okoz a hiánya?
Mivel a szervezet maga is képes előállítani a tripofán nevű aminosavból, ezért hiánya csak egyoldalú táplálkozás esetén, vagy rossz körülmények között élő emberek körében fordulhat elő. Jelenleg a világon Indiában vagy az afrikai országokban tűnhet fel.
Jellegzetes betegsége a pellagra.
Korai tünetei: kezdetben álmatlanság, fogyás, étvágytalanság
Későbbi tünetei: hasmenés, dermatitis, jellegzetes elváltozások a bőrön a fénynek/napnak kitett helyen, agresszivitás, demencia
Kezelése: B3-vitamin adagolásával
Megelőzése: változatos étkezés
Mit okoz a túladagolása?
Vízoldható vitamin lévén szinte lehetetlen túladagolni, ha mégis sikerülne, akkor az arcon vöröses elszíneződést okozhat, ami eltűnik, ha a szervezetből távozik a felesleges mennyiségű vitamin.
Összegzés
A B3-vitamin nélkülözhetetlen a bőr, az emésztőrendszer, az idegrendszer működéséhez, segít egyes hormonok szintentartásában, a szénhidrátok és zsírok lebontásában és újraépítésében, szabályozza a vércukorszintet.
Jövő héten a B5-vitaminról olvashattok részletesen.
Szép napot mindenkinek!
Üdv:
Csicsi
Szeretnéd jól érezni magad a bőrödben?
Íratkozz fel a 10 kipróbált módszer, hogy jól érezd magad a bőrödben című hírlevélsorozatra, amely segít megváltoztatni az életed.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: