Fűben-fában egészség

Heti gyógynövényünk: a körömvirág

Sziasztok!

 

Heti gyógynövényünk rovatunkban ma egy olyan növényről írok nektek, amit nagyon sokszor használunk, akár a tudtunkon kívül is, hiszen a körömvirág rengeteg kozmetikai készítményben szerepel, az élelmiszeripar pedig színezőanyagát margarinokban, italokban hasznosítja.

 

Körömvirág

 

A körömvirág (Calendula officinalis) más neve kenyérbélvirág, gyűrűvirág, kerti peremér, sárgarózsa, tűzvirág. Nem különösebben igényes növény, bár kedveli a napos helyeket. Március-áprilisban vethetjük el a magokat,amelyből bőséges hozamra számíthatunk. Szántóföldek közelében azonban vadon is előfordulhat.

Virágai a világos sárgától egészen a sötét narancssárgáig fordulhatnak elő, gyógyhatásukban azonban nincs különbség. Júniustól késő őszig szedhetők a virágai. Próbáljuk akkor gyűjteni, amikor teljesen ki van nyílva, ilyenkor magasabb a hatóanyag tartalma.

A hatóanyagot (Calendula flos) a virág szirmai képezik. A virágzatokat egészben is szedik, de az ilyen szer kevésbé értékes. Csak az élénk színű szirmokat szedjük le, kerüljük a halvány, színtelen, sérült szirmokat, hiszen ezek akár gyengíthetik is az anyag minőségét. A Calendula flos illóolajokban, keserűanyagokban, flavonoidokban, karotinoidokban, taninban és szerves savakban gazdag.

A belőle készült tea vértisztító hatású, görcsoldó, jó hatással van a vérkeringésre, általános tisztító. A növény szárából, leveléből és virágából forrázatot készítünk.  2 teáskanál keveréket adunk egy csésze forró vízhez, majd édesítés nélkül fogyasztjuk. Már napi egy csésze kifejti pozitív hatását.

Erős hasmenésnél, gyomorbélhurutnál is hamar megmutatkoznak kitűnő hatásai. Ehhez napi 3-4 csészével fogyasszunk belőle.

Gombás fertőzés esetén mind a belőle készült kenőcs, mind az ülőfürdő jótékony lehet. Ha a gombás fertőzés a hüvely környékén fordul elő, akkor lemosás és ülőfürdő javasolt. Egy kád vízhez egy teáskanálnyi szirmot használjunk fel. Krónikus fertőzés esetén azonban nem javasolt, hiszen az újabb kutatások kimutatták, hogy a forrázattal való öblítés után bár az alsóbb járatokból kiirtja a kórokozókat, a petefészek többi részén nehezen gyógyuló, szétterjedt gyulladást okozhat.

Ha kenőcsöt szeretnénk készíteni, akkor olvasszunk fel 15 dkg kókuszzsírt vagy sheavajat, majd a forró zsiradékba dobjunk egy marék nagyon apróra vágott szirmot. Miután megkevertük, vegyük le a tűzről. Hagyjuk állni egy napig, majd újbóli felmelegítés után egy vászonkendőn szűrjük át.

Ezt a szert használhatjuk  lábgombásodásra, gyorsítja a sebek gyógyulását, jó a visszeres lábakra, a műtét utáni hegek regenerálódását segíti elő, égési sérülések hámosításában is nagy szerepe van.

Legújabb kutatások a rák elleni harcban is nagy szerepet tulajdonítanak neki. Körömvirág és zsurló 1:1 arányú keverékével lemosást végezhetünk az adott területeken, biztatóak az eredmények.

Mint láthatjuk, a körömvirágnak minden háztartásban van szerepe, érdemes tehát körbenéznünk és akár otthon is elkészítenünk saját teakeverékünket vagy kenőcsünket belőle.

 

További szép napot nektek!

 

Neked is van hasonló recepted? Oszd meg velünk, hogy mi is kipróbálhassuk!

 

Ha még nem tetted, lájkolj bennünket a Facebookon is:
https://www.facebook.com/fubenfabanegeszseg

Ne feledd, mostantól a Pinteresten is megtalálsz bennünket:
http://www.pinterest.com/fubenfabanegesz/

Twitterezel? Keress minket ott is:

https://twitter.com/fubenfabanegesz

Elindult a honlap is, ahol új témákkal foglalkozunk:

http://fubenfabanegeszseg.hu/

Szép napot mindenkinek!
Üdv:
Csicsi

 

 

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!